ObecPřehvozdí
Obec Přehvozdí

DNE 18.3.2024 ÚŘEDNÍ HODINY STAROSTY POUZE DO 16.00 hod.

SPLATNOST  POPLATKU ZA ODPADY NA ROK 2024 AŽ K 31.3.2024 - výše dle ohlášení. Děkujeme.

historie

V roce 1999 oslavil sbor 100 let trvání o svého založení.

Sbor byl založen v roce 1899 a čítal 18 členů činných a přispívajících. Výcvik prováděl bratr Kolombiovsky z Kostelce nad Černými lesy. Již od založení byl sbor velmi činný a v obci si získal respekt jako prospěšná organizace.
Ruční stříkačku zakoupila obce od firmy Smejkal ze Smíchova za 800 zlatých - část peněz darovali občané, část pocházela z panství liechtesteinského.

V roce 1900 se sbor rozrostl na 22 členů činných a 9 přispívajících.
V témže roce založil knihovnu, která byla později přičleněna k obecní-čítala 141 svazků knih. Již 24. června 1900 proběhlo v obci první veřejné cvičení za účasti sedmi sousedních sborů. V následujícím roce se sbor opět rozšířil-měl 20 členů činných a 11 přispívajících.

V roce 1902 byla zřízena sborová lékárnička,
Později převedena na obecní. V letech 1903-14 se členská základna měnila, avšak sbor se neustále zapojoval při požárech: 1904 v Krupé, v Tuchorazi a v Přehvozdí, 1905 v Tuchorazi a Vrátkově, 1907 v Kozojedech a v Přehvozdí, 1909 v Tuchorazi a lese Obora (jak jsme se dočetli v kronice, v tomto období sbor zasahoval ještě šestkrát).

Ačkoliv se zachovalo velice málo dokladů o jeho činnosti, je vidět, že až do první světové války byli zdejší hasiči velmi aktivní. Po dobu války činnost zcela ustala. Po vzniku samostatného Československa, přesněji v roce 1920, začala v Přehvozdí pracovat druhá generace hasičů.

Činných členů bylo 17, přispívajících 5. V roce 1921 založily desetičlenné družstvo také ženy. Dne 10. června 1923 se konal 36. župní sjezd hasičské župy podlipanské, kde nás zastupovalo 12 přehvozdeckých mužů a žen.
Při slavnostním zahájení sjezdu byl vysvěcen prapor. O necelý rok později (dne 4. května 1924) se zase pořádala slavnost u příležitosti 25. výročí založení sboru, kterou v hojném počtu navštívili také zástupci okolních obcí.

V roce 1928 se dva členové - Karel Šindelář
(starosta) a Karel Hlaváček (jednatel) zúčastnili třetího sjezdu slovanského hasičstva v Praze.

Až do roku 1938 tak sbor pracoval podle svých možností. Byla postavena hasičská zbrojnice a sbor se zapojoval do práce svazků župy podlipanské, vyjížděl na cvičení, která byla podle zápisů četnictva úspěšná.

V době okupace se činnost omezila na nařízené akce, obnovena byla až po skončení druhé světové války. Členů ale nepřibývalo, neboť část občanů se po válce odstěhovala do pohraničí.V roce 1947 tak celý přehvozdecký hasičský sbor čítal 15 členů činných a další čtyři přispívající.

V roce 1953 dostal sbor novou motorovou stříkačku PS-8, která slouží po opravách dodnes.
Sbor se stejným jménem pracoval až do roku 1960. Své povinnosti plnil dobře a v obci se zapojil při pořádání kulturní činnosti - tanečních zábav a divadla. Poté, co v roce 1960 přešla obec pod okres Kolín, byla i požární ochrana rozdělena do nových okrsků.

V roce 1963 byl ustaven okrsek č. 28 ve složení obcí: Tisimice, Mrzky, Limuzy, Vrátkov, Přistoupim, Tuchoraz, Přehvozdí.
Práce našeho okrsku se rozbíhala zvolna, ale během několika příštích let se okrsek zviditelnil a byl hodnocen jako jeden z nejlepších na okrese. Velitelem okrsku byl Jaroslav Merell a instruktorem Jaroslav Cmíral.
S mladými členy se sbor začal zapojovat velmi aktivně do práce okrsku, pořádal cvičení, zájezdy i zábavy.Soutěžní družstvo se účastnilo soutěží v požárním útoku - tehdy ještě nasucho.

V roce 1967 se hasiči po dohodě s MNV rozhodli, že přestaví požární zbrojnici. Dne 24. dubna byla zbořena stará zbrojnice a v říjnu dokončena nová budova, k jejímuž slavnostnímu otevření došlo při listopadovém posvícení. Za tento úspěch sbor obdržel čestné uznání okresního i krajského výboru. Na stavbě se nejvíce zapojil Josef Říha, Jaroslav Merell starší, Cyril Čičmanic a Jaroslav Vondráček, upřímný dík však patří všem.

Sbor přilákal nové členy-hasičů bylo v té době u nás padesát, a dokonce bylo znovu ustaveno ženské družstvo. Bylo tak úspěšné, že v roce 1979 vyhrálo okresní soutěž a o rok později postoupilo do krajského kola. Členové pracovali pro sbor a obec, věnovali se i dětem - pořádali dětské dny, zájezdy, výlety za kulturou a krásami naší vlasti.
A v této činnosti ve spolupráci se Sokolem pokračují dodnes. Přejme si, aby tomu tak bylo i nadále.

mobilní aplikace

Mapová aplikace

GObec

Mapový on-line servis obce s veřejně přístupnými mapovými podklady - inženýrské sítě: elektro, kanalizace a voda.

polojasno 7 °C 1 °C
středa 20. 3. jasno 8/0 °C